„Trzeba w każdym człowieku umieć ujrzeć jego punkt achillesowy, bolący, słaby punkt, który trzeba umieć leczyć i jednocześnie trzeba umieć dostrzec jego punkt archimedesowy, ten punkt oparcia, dzięki któremu można wydobyć z człowieka nieznane a wielkie czyny”

Maria Grzegorzewska

  • ppp-h1.jpg
  • ppp-h2.jpg
  • ppp-h3.jpg
  • ppp-h5.jpg

Psychologiczne funkcjonowanie człowieka w warunkach rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa)

W ostatnim czasie cała otaczająca nas rzeczywistość zdominowana jest tematem inwazji koronawirusa. Temat ten jest silnie nagłaśniany przez media – podejmowane są działania, które w znacznym stopniu odmieniają codzienne życie całej społeczności.
Zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły, ograniczona działalność sklepów, urzędów.
Zamknięte restauracje, kina itp. Ludzie nie mogą się spotykać ze sobą tak jak dotychczas.

ABC dla Rodziców

W trosce o naszych najmłodszych i ich rodziców podaję kilka istotnych wskazówek jak rozmawiać z dziećmi na temat zaistniałej sytuacji – pandemii koronawirusa.

Bądźmy czujni - obserwujmy siebie i nasze dzieci zarówno pod kątem infekcji, ale przede wszystkim: Jak emocjonalnie radzimy sobie z zaistniałą rzeczywistością? Jak nasze dziecko reaguje na tę sytuację, Jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzamy wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na nasze dzieci?

Co może pomóc nam w radzeniu sobie z lękiem o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

- Zaakceptowanie tego, że się boimy, jesteśmy bowiem w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia naszego i naszych bliskich. Lęk w tej sytuacji jest czymś naturalnym, dlatego akceptując go, zyskujemy kontrolę nad samym sobą.