2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm Day

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Jest to dzień, w którym ludzie związani z autyzmem w jakikolwiek sposób ( rodzice dzieci, osoby dorosłe i dzieci posiadające taką diagnozę, specjaliści pracujący z osobami ze spektrum) zwracają uwagę społeczeństwa na autyzm, chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób, powiedzieć czym jest, a czym nie jest spektrum autyzmu.

2 kwietnia – podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – kilkadziesiąt budynków i innych obiektów architektonicznych na całym świecie oraz w Polsce rozbłyśnie niebieskim światłem w geście solidarności i jedności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami. Ponadto na całym świecie tego dnia są organizowane prelekcje, konferencje, warsztaty i webinary, pojawiają się materiały dotyczące autyzmu w mediach.

Kolorem akcji jest kolor niebieski.

​Akcja ma na celu pokazanie czym naprawdę jest spektrum autyzmu, jacy są i co czują osoby w spektrum oraz integrowanie dwóch światów jakimi są świat ludzi neurotypowych i ludzi ze spektrum.

Choć autyzm jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym, to świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewielka, a osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia. Dlatego sprawmy, aby 2 kwietnia był okazją do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Organizowana na całym świecie akcja „Zaświeć się na niebiesko” została zainicjowana dokładnie 10 lat temu. W Polsce jest propagowana przez Fundację SYNAPSIS oraz wspierana przez firmy z branży nieruchomości.

Co Ty możesz zrobić?​

  • Użyj niebieskiego! Ubierz się na niebiesko, załóż niebieskie dodatki, zrób niebieski makijaż, zmień nakładki na profilowe na niebieskie, zrób zdjęcie z niebieskim elementem, dodaj hashtagi: #autyzm #naniebiesko #2kwietnia i podaj dalej, aby jak najwięcej osób miało szansę dowiedzieć się o akcji
  • Dowiedz się więcej autyzmie ze sprawdzonych, profesjonalnych źródeł i udostępnij innym materiały o autyzmie
  • Namów innych do udziału w tej akcji

​Zachęcamy do  zapoznania się z artykułem przygotowanym przez naszego specjalistę diagnozy i terapii autyzmu mgr Czesławę Kaletę – Czym jest autyzm i jak go rozpoznać?